4/52 Zimní krajina

Možná mi dáte za pravdu, že potkat se s nepřítelem, je to nejhorší, co se vám v daný den může přihodit. Takové setkání je asi vždy nepříjemné a zvládnout ho bez ztráty kytičky je často nedosažitelný cíl. Ale na druhou stranu když to přežijete, udělali jste další velký krok v životním plánu „být lepší“… A proč se tu pouštím do skoro až filozofického rozjímání? Protože díky tématu tohoto týdne jsem prozřela, že i fotograf má své nepřátele, a ne málo, a že pokud chce být lepším, musí tato setkávání podstupovat.  A kdo všechno že je fotografův nepřítel?

  1. nepřítel Čas – Fotografie není jen o 1/60 či 1/250, tedy o čase, kdy se ozve (mnou milovaný) zvuk závěrky. Dobré fotografii předchází dlouhá příprava, správné načasování, pak ono sekundové cvaknutí a následná úprava. Někdy má fotograf času spoustu, například když čeká s nastaveným foťákem, až přijede v nedělním intervalu přímo před objektiv  dvacetdvojková tramvaj, nebo když číhá s oříšky v kapse na mlsnou veverku. A tak se pak může stát, že nepřítel Čas je tak dlouhý, že fotograf celou akci prošvihne, zaspí, prostě a jednoduše nenafotí. Jindy zas je nepřítel Čas tak krátký, že nakonec fotografický plán nezrealizuje dříve, než se upečený koláč sní, než neposedné děti odběhnou ze scény, než slunce zajde za kopec či než sleze první a možná poslední sníh.
  2. nepřítel Technika – no tak o tomto nepříteli asi netřeba se dlouze rozepisovat. Vymazaná karta před stažením na disk, zaseknutá závěrka při focení svatebního polibku, vybitá baterka před novoročním ohňostrojem, špatně nastavený exif či ztráta všech fotek na disku by o tom mohly vyprávět své.
  3. nepřítel Lenost – hodně velký nepřítel fotografa. Nepřítel Lenost fotografovi totiž zabrání si kolikrát fotoaparát do ruky vůbec vzít (viz minulý příspěvek), nepřítel Lenost mu nedovolí s sebou tahat stativ, vyměnit si objektiv či přeladit nastavení, nenechá ho si přivstat na ideální světlo a někdy mu dokonce i zakáže vyrazit ven si zafotit.
  4. Počasínepřítel pro fotografa úplně největší. Přímé slunko zvětšující stíny v obličeji, vytrvalý déšť smáčící drahou techniku, bílá mlha na vrcholku právě zdolané třítisícovky, do rána roztátý všechen sníh, to jsou všechno podlé praktiky nepřítele Počasí.

 A úplně nejhorší, co se fotografovi může stát, je, když potká všechny výše jmenované nepřátele v jeden týden, když má naplánováno realizovat téma Zimní krajina. A to se stalo přesně mně. Nepřítel Lenost mně zaklapl budík při mém odhodlání jít v sobotu časně ráno fotit zimní krajinu. Nepřítel Počasí s nepřítelem Časem se proti mně doslova spikli a když jsem si konečně našla čas, po sněhu ani vidu ani slechu. A tak jsem se musela spokojit s nouzovou fotografií, u které mi nepřítel Technika špatně nastavil exif.

IMG_3775 upraveno

A s heslem: „Nikdy svého nepřítele neposílej do …(jetele).“ jdu vstříc výzvě dalšího týdne…

 

Reklamy

2 thoughts on “4/52 Zimní krajina

  1. Pingback: 50/52 ŽÁROVKA | PHOTOPROJEKT 52

  2. Pingback: 52/52 ARCHIV | PHOTOPROJEKT 52

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s