Report „ze školních lavic“ aneb fotograf s kanónem při ruce na studiích II

Jsou to tři roky nazpět, co jsem zkusila mimo foto-dokumentování různých akcí a cestovatelských zážitků i focení lidských tváří. Velmi mě to nadchlo, ale také jsem prozřela, že focení portrétů je velmi náročné. Začala jsem proto sledovat různé weby, blogy, hledala inspirace, četla návody, jak na to. A tehdy jsem uviděla fotografii, která mě neskutečně okouzlila a oslovila. Na snímku byl krásný chlapeček s  čelenkou ve vlasech zcela zalit zapadajícím sluncem – viz foto.

To bylo mé první setkání s neuvěřitelně kreativní a talentovanou fotografkou Pixien, Monikou Banas, jejiž záběry plné emocí, životních příběhů a her se světlem či hloubkou ostrosti prostě miluju a jsou mou fotografickou Mekkou…

Takže když jsem zjistila, že je i instruktorkou portrétového kurzu Školy perfektní fotografie, cíl byl jasný. Naučit se lépe ovládat svůj kanón, pokořit tajemství manuálního režimu (viz report z předchozího kurzu) a přihlásit se do kurzu Tváří v tvář – fotografujeme portrét…

A přátelé, to jsem ani netušila, po koho boku Monika na kurzu spolupracuje. Scotty Stulberg je famózní fotograf, jehož fotky byste si určitě chtěli dát za rámeček i vy. Je to fotograf, který vás svým fotografickým šarmem očaruje natolik, že ačkoliv máte před sebou seznam povinností a alarmuje vás mnoho „detlajnů“, sedíte přikováni před monitorem a tři hodiny v kuse sjíždíte jeho prezentace na webu.

Bylo mi ctí a potěšením setkat se s nimi „tváří v tvář“ a učit se právě od nich. Neskutečně mě posunuli a otevřeli mi oči do světa portrétní fotografie. Jsem na začátku objevování, ještě je přede mnou dlouhá cesta, ale jsem obrovsky motivována se zlepšovat. A za to patří velký dík Monice a Scottymu (opravdu upřímně mnohokráte děkuji) i celé naší „tváří v tvář“ partě (ženy milé, bylo to s vámi super, díky za inspiraci).

Opět to pro mě byl naprosto ojedinělý měsíc, ve kterém jsem se nechala unášet světem fotografie, a bylo mi krásně. Odpoutána od starostí všedních dní, s myšlenkami jen na focení. A tak se mi stávalo, že se lidé pozastavovali nad tím, proč na ně tak tupě zírám, proč je nevnímám, neposlouchám, proč nereaguji na smsky, telefonáty,…omlouvám se, ale jednoduše proto, že jsem se nechtěla probouzet z fotografického sna. Entuziasmus je tak silný, že i v práci, kterou jinak miluji a obrovsky mě naplňuje, jsem se dostávala do stavů, kdy místo toho, abych klientům koukala na ústa, hleděla do jejich očí, a litovala, že místo masážních kartáčků nemám v ruce kanón. Kdo nezažije, nepochopí.

A tak jediné osoby, se kterými jsem byla schopna navázat sociální kontakt, byli moji modelové, záchranáři mých troufalých pokusů o zdařilý portrét. Bez nich bych tu prezentovala tak maximálně fotku ze zadání autoportrét. Takže tímto vám, moje milované tváře z fotografií, děkuji, že jste, a že jste se nechaly dobrovolně napózovat, a čtenáře tohoto blogu tak ušetřily od fotografie s autoportrétem.

A jak by řekl Jára Cimrman: Tak končí kurz portrétní fotografie, světlo vyhrává a odrazka žije. Vám, paní, zdá se mi, slza v oku blyští, těšit se však můžete na kurzy či workshopy příští!

rozostrene pozadi bez uprav

Lekce 1 – Rozostřené pozadí

z jiného úhlu pohledu.jpg

Lekce 1 – Jiný úhel pohledu

Lekce 2 - Jasmi s odrazkou

Lekce 2 – Protisvětlo s odrazkou

Lekce 2 v otevrenem stinu.jpg

Lekce 2 – V otevřeném stínu

Lekce 3 Červená Karkulka

Lekce 3 – Osobnost dítěte

Lekce 3 V trávě pohled na stranu.jpg

Lekce 3 – Pohled mimo kameru

Lekce 4 v interieru.jpg

Lekce 4 – Přirozené světlo v interiéru

Portret při svíčce

Lekce 4 – Portrét při svíčkách

Reklamy

7 thoughts on “Report „ze školních lavic“ aneb fotograf s kanónem při ruce na studiích II

  1. Míši, krááááááásné portréty a krásný report!!! 🙂 taky moc děkuju za úžasný měsíc!!! a budu se těšit na další Tvé krásné fotky a fotozážitky 🙂 papaa, Hela

    To se mi líbí

  2. Opět krásně napsané a jsem ráda,že jsem ten „stav beztíže“během absolvování kurzu neměla sama.Po skončení moje děti prohlásily „mami,konečně si zase mezi námi“.Bára

    To se mi líbí

  3. Pingback: Report ze školních lavic aneb Fotograf s kanónem při ruce na studiích VI | Fotograf

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s