Report „ze školních lavic“ aneb fotograf s kanónem při ruce na studiích IV

Prý do stejné řeky dvakrát nevstoupíš…a ani fotograf s kanónem při ruce do ní nevstoupil dvakrát, ale už po čtvrté. A když bude příležitost, vstoupí do ní klidně i po páté, šesté, sedmé…protože ve vodách Online Školy Perfektní Fotografie Bryana Petersona by se klidně utopil! A že to zní jako utopie? Tak to jedině proto, že jste to také nezkusili. Kurzy PPSOP.cz jsou totiž jako chipsy. Chcete si vzít jen jeden, na ochutnání, protože držíte linii a šetříte, ale než se nadějete, sáček je prázdný a otevíráte další.  Ale ztrát nelitujete, protože zisku je mnohonásobně více a za ten požitek a výsledný umělecký počin to vážně stojí! Příchuť, kterou tentokrát fotograf s kanónem při ruce okusil, byla zcela nová, překvapivě jiná, než doposud znal, velmi pikantní a nečekaně podmanivá…

…řeč je o kurzu Naučte se fotografovat detail kreativně, v němž Bryan s Patrikem (talentovaní, charismatičtí, zábavní a přátelští instruktoři vlastnící recept, jak nakazit své studenty entuziasmem do fotografování) zavedli fotografa s kanónem při ruce do světa fotografie zblízka, do světa, ve kterém jde o holé milimetry! Ale protože fotograf s kanónem při ruce se před kurzem vybavil novými zbraněmi v podobě mezikroužků, dobrodružnou cestu plnou zážitků a záběrů, ze kterých přecházely oči, zvládl se ctí a milimetry zachránil! Nutno podotknout, že to mnohdy byla pořádná fuška a to mu zatím do záběru nevletěla muška!

Během kurzu se fotograf s kanónem při ruce naučil úplně jinak koukat na věci kolem. Objevil, že i v něčem tak škaredém, jako je rezavé zábradlí či cetky ze smetiště, je ukryta krása, že se dá v kuchyni velmi zábavně trávit hodiny a hodiny času i bez vařečky v ruce, že rozbitý displej na mobilu je fotografovo štěstí, že ve zmrzlé trávě jsou ukryté drahokamy…a spoustu dalších pokladů, nad kterými žasl a nemohl uvěřit, co vše na fotce může vypadat skvěle a co všechno jsou schopni fotografové nafotit.

A hned v první lekci zjistil, že jeho obava, zda účast v listopadovém termínu tohoto kurzu bude vůbec příhodná,  a kde najde čas na focení, když listopadové dny jsou tak krátké a za tmy chodí do práce i z práce, byla zcela zbytečná, protože prozřel, že působivé fotografie může nafotit i „z gauče“ a že jeho vlastní byt je zlatým dolem makro-příležitostí. Počáteční představa, že makrofotografie je o fotografování květin, motýlů, mušek, včel, brouků a jiných breberek, byla hned v první lekci vyvrácena!

A tak by fotograf s kanónem při ruce velmi rád poděkoval Patrikovi a Bryanovi, že díky nim ho svět detailu začal neskutečně fascinovat a zcela pohltil.  Jen díky nim už není schopen si zamíchat čaj, aniž by neprozkoumával odrazy ve lžičce, zcedit těstoviny,aniž by půl hodiny nekoukal přes cedník, ve slunných dnech jen tak projít kolem zmrzlé trávy, aniž by do ní neulehl, chytit se zábradlí, aniž by nestudoval jeho strukturu, umývat nádobí, aniž by nehonil jarové bubliny…zkrátka…jen oni dva můžou za to, že fotograf s kanónem při ruce není schopen provést spoustu dalších dennodenních činností, aniž by nepřemýšlel, jak to fotograficky zvěčnit! Byl to fascinující požitek!

A tak s politováním dojedl poslední chips s makro příchutí, obal ze sáčku schoval na památku a už se nemůže dočkat, až otevře sáček další, třeba s příchutí kompozice…

…a protože se fotograf s kanónem při ruce rád dělí, nechal vám pár nejpikantnějších kousků na ochutnání…Tak ať vám šmakuje!

macr_lekce1_01

Lekce 1 – V trávě

macr_lekce1_02

Lekce 1 – Us(ch)nul podzim

macr_lekce2_01

Lekce 2 – Roztříštěn

macr_lekce2_02

Lekce 2 – Krása škaredého

macr_lekce3_01

Lekce 3 – List na česnek (detail)

macr_lekce3_02

Lekce 3 – Bubliny

macr_lekce4_01a

Lekce 4 – Plamen

macr_lekce4_02

Lekce 4 – V hlubinách skleničky

P.S.1: Milý Bryan, miluji tvůj styl vzdělávání,  tvůj humor a zábavná instruktážní videa, která mě vždy donutí vzít fotoaparát do ruky a zjistit, zda tak skvěle, jako to umí zachytit tvůj Nikon, to zvládne i můj kanón. No zatím to tak skvěle nezvládne, ale věřím, že s léty praxe to přijde! 😀 (Až přijedeš do Čech,  klidně ti toto vyznání přeložím do angličtiny 😉 )

P.S.2: Milý Patrik, děkuji za rady a zpětné vazby (ty psané i ty nahrávané doma či ve vlaku) jsou neskutečně cenné a posouvají více, než si dovedeš představit! Máš mimořádný dar, jak slovy potěšit, povzbudit a zároveň motivovat k lepším výsledkům. (Až přijdeš do Čech, klidně ti toto vyznání přeložím do slovenštiny 😉 )

P.S.3: Milá Báro, milý Peter a milý Vlasto, moc ráda jsem s vámi opětovně strávila další kurz. Vaše nápady, kreativita a fotografické počiny mě velmi inspirovaly, obdivuji váš talent, jste fakt dobří! Díky za společné on-line zážitky a budu doufat, že se opět střetneme, třeba při učení se, jak kreativně vidět a komponovat 😉 (Až se v kurzu setkáme, klidně vám toto vyznání napíšu do OaO fóra znovu 😉 )

P.S.4: Milý Ježíšku, víš, že v PPSOP.cz je teď velká vánoční sleva na všechny kurzy? 😉 (Jsem ráda, že tobě nic překládat nemusím 😉 )

One thought on “Report „ze školních lavic“ aneb fotograf s kanónem při ruce na studiích IV

  1. Pingback: Report ze školních lavic aneb Fotograf s kanónem při ruce na studiích VI | Fotograf

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s